Itt a fordulat: fittyet hány a Google az európai tényellenőrzésre
A Google és a Meta a tényellenőrzési kódex ellenére nem hajlandó alkalmazni az uniós előírásokat.
Az Egyesült Királyság volt munkáspárti miniszterelnöke szerint a kilépésről szóló népszavazás idején a választók még nem ismerték a Brexittel kapcsolatos kockázatokat.
Tony Blair volt brit miniszterelnök szerint „meg lehet, és meg is kell állítani” a Brexit-folyamatot, mivel „katasztrófával” fenyeget az a lehetőség, hogy Nagy-Britannia a kilépés időpontjáig nem tud megállapodásra jutni az EU-val a jövőbeni kapcsolatok feltételrendszeréről.
Blair, aki 1997 és 2007 között töltötte be a kormányfői tisztséget a jelenleg ellenzékben politizáló Munkáspárt élén, a Királyi Külügyi Intézet – londoni székháza után közkeletű nevén a Chatham House – szerdai külpolitikai rendezvényén felszólalva megismételte azt a többször hangoztatott véleményét is, hogy a választóknak kell dönteniük arról, milyen Brexit-változatot támogatnak.
Blair már korábban is kifejtette, hogy meggyőződése szerint újabb népszavazást kell tartani a kilépési tárgyalássorozat végén, mivel a brit EU-tagságról két éve rendezett referendumon – amelyen a kilépést pártolók kerültek szűk, 51,9 százalékos többségbe – a választók számos olyan tényt és kockázatot nem ismertek, amelyek azóta egyértelművé váltak. A Konzervatív Párt vezette brit kormány azonban határozottan elveti bármiféle újabb népszavazás lehetőségét a brit EU-tagságról vagy a kilépés feltételrendszeréről.
Tony Blair a patinás londoni külpolitikai elemzőműhely szerdai rendezvényén ugyanakkor Theresa May miniszterelnököt „a folyamatok túszának” nevezte, de egykori pártja jelenlegi vezetőjét, Jeremy Corbynt is éles szavakkal bírálta, mondván: Corbyn nem hajlandó harcba szállni egy olyan ügyért, amely Nagy-Britannia jövőjét határozza meg. Corbyn hivatalos politikai alapállása szintén az, hogy tiszteletben kell tartani a 2016-os népszavazás eredményét, és nincs mód újabb népszavazásra.
Blair szerdai beszédében kijelentette: amikor a kormányon és a Konzervatív Párton belüli keményvonalas Brexit-tábor tagjai azzal fenyegetik az Európai Uniót, hogy készek akár megállapodás nélkül is felállni a tárgyalóasztaltól, az olyan, mintha valaki „egy felhőkarcoló legfelső emeletén tárgyalva kijelentené, hogy kiugrik az ablakon, ha követeléseit a tárgyalópartnerek nem teljesítik”.
A volt munkáspárti kormányfő szerint 2050-re „három óriás”, az Egyesült Államok, Kína és India uralja majd a globális folyamatokat, és ebben a helyzetben a közepes méretű országoknak semmi esélyük nem lesz érdekeik érvényesítésére, hacsak nem tartanak össze. Hozzátette: az Európai Unió tagállamai minden bizonnyal összefognak majd, akár Nagy-Britannia nélkül is.
„Lehet, hogy én vagyok az egyetlen Nagy-Britanniában, akinek ez a véleménye, de igenis hiszem, hogy a Brexitet meg lehet, és meg is kell állítani” – fejezte be felszólalását Tony Blair.
(MTI)